Obrovské teplotní rozdíly v teplotních průměrech mezi letními a zimními měsíci mohou za to, že u nás musíme více než jinde dbátna výběr správného zasklení i oken.
Věděli jste, že rozdíl v průměrné teplotěnej chladnějšího a nejteplejšího měsíce je u nás až kolem 20°C?
Pokud bychom porovnali nejnižší a nejvyšší naměřenou teplotu v roce, tak by byl rozdíl mnohem větší. Dlouhodobé měření překvapivě ukazují, že průměrné zimní teploty se v Čechách příliš neliší od těch ve Skandinávii.
Například průměrná teplota nejchladnějšího měsíce (leden) je v Norsku -3,8 °C, přičemž ve stejném měsíci je teplotní průměr v Čechách jen o jeden stupeň vyšší -2,8°C. Samozřejmě, průměrné hodnoty se v různých oblastech liší - jinou průměrnou teplotu naměříte na jihomoravské Pálavě a jinou v Krkonoších.
Pokud však porovnáme jen města, i tam vycházejí překvapivé výsledky. Například Mikulov má v zimě podobné průměrné teploty jako norská města Sandnes a Haugesund.
Letní průměr se však v Mikulově pohybuje úplně někde jinde - okolo 20 ° C. To je srovnatelné s městy jako Grenoble, Barcelona nebo Benátky.
Takové klimatické podmínky jen umocňují důležitost výběru kvalitních oken se správným zasklením na budovách a rodinných domech.
To, že tato otázka je u nás nanejvýš aktuální, prokazují i zmíněná měření.
Okna s nízkým solárním faktorem "g" se vyplatí instalovat zejména při velkých proskleních, aby se místnosti v letních měsících nepřehřívaly. Na to je třeba myslet hlavně při orientaci na jih a jihozápad, protože slunce svítí na velkou plochu okna. Platí to pro posuvné balkony, terasy, zimní zahrady a podobně. Ochlazování vzduchu je totiž několikanásobně dražší než jeho ohřev.
Ale tím náročné požadavky na zasklení a okna v naší zeměpisné šířce vůbec nekončí. Současně potřebujeme zajistit minimální tepelné ztráty v zimních měsících.
Zde má kromě zasklení oken zásadní vliv i rám okna, jeho šířka, těsné přiléhání křídla k rámu okna a samozřejmě odborná montáž.
Pokud máme na našem trhu na výběr výrobky spodobnými parametry, tak nejvíce můžeme získat nebo ztratit na samotné montáži.Pokud zvolíme zastaralou montáž na "pěnu", která nezajistí dlouhodobě suchý izolant mezi oknem a stěnou, pak se mohou naše i kvalitní okna ochlazovat a to přináší s sebou ztráty na energiích, za které platíme.
Nový systém montáže pomocí parotěsných fólií tento nedostatek odstraňuje a okno je "teplé". Proto se také mezi odborníky ujal název teplá montáž oken.
Vyplatí se proto při výběru oken, zasklení i montáže zamyslet, případně poradit s odborníky, a rozhodně přistupovat k tématu zodpovědně. Můžeme pak zvýšit komfort svého bydlení, ušetřit na energiích a pohled do naší zahrady bude radostnější a příjemnější v létě i vzimě.